Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co należy wiedzieć o ciśnieniu krwi?

Co należy wiedzieć o ciśnieniu krwi?

Krążenie krwi

Krążenie krwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Krew dostarcza do najdalszych zakamarków ciała tlen i składniki odżywcze. Gdy dochodzi do zaburzeń krążenia, sytuacja staje się poważna. Konieczne jest podjecie natychmiastowego leczenia.

Jak przebiega krążenie krwi w organizmie?

Czynnikiem pobudzającym krążenie krwi jest serce. Krążenie krwi odbywa się w zamkniętym układzie naczyń. Krew płynie przez tętnice, które z grubych przechodzą w cieńsze. Cienkie tętniczki tworzą sieć naczyń włosowatych. Tam właśnie krew oddaje składniki odżywcze. Naczynka włosowate z powrotem łączą się ze sobą tworząc żyły. Te z kolei doprowadzają krew do serca. Serce – to w nim następuje wymiana krwi. Składa się z dwóch przedsionków, prawego i lewego oraz z dwóch komór, prawej i lewej. Część prawa jest oddzielona od lewej przegrodą. Do przedsionka krew dociera żyłami. Z komór zaś wydostaje się tętnicami. Z lewej komory krew płynie do największa tętnicy – aorty.

Czym jest ciśnienie tętnicze krwi? 

Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany największych tętnic w czasie skurczu serca, a potem jego rozkurczu. Ciśnienie krwi zmienia się w trakcie cyklu pracy serca. Najwyższe ciśnienie w cyklu nosi nazwę SKURCZOWEGO CIŚNIENIA KRWI (SYSTOLICZNE). Najniższe nosi nazwę ROZKURCZOWEGO CIŚNIENIA KRWI (DIASTOLICZNE).

Ciśnienie tętnicze związane jest ściśle z dobowym rytmem snu i czuwania człowieka, dlatego zmienia się w ciągu doby: w dzień jest wyższe, nocą niższe. Najwyższe wartości osiąga w godzinach porannych (między 6 a 12), gdy następuje "rozruch" organizmu po nocnym wypoczynku, a my podejmujemy swoje codzienne czynności. To niebezpieczny moment dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ ciśnienie gwałtownie rośnie. Według obserwacji lekarzy to właśnie w godzinach porannych najczęściej występują zawały serca i udary mózgu. Postarajmy się więc po obudzeniu spokojnie wejść w nowy dzień, bez pośpiechu i stresu, które zwiększają poranny skok ciśnienia. Nocą powinno ono się obniżyć. Brak fizjologicznego spadku ciśnienia podczas snu zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Ciśnienie tętnicze zmienia się z minuty na minutę, przez cały dzień. Dlatego też ważne jest regularne sprawdzanie jego wartości w celu określenia jego średniej wartości. oniższy wykres ilustruje zmiany ciśnienia w ciągu doby przy pomiarach dokonywanych co 5 minut. Gruba kreska przedstawia sen. Skoki ciśnienia o godzinie 16 (A) i 24 (B) odpowiadają atakowi bólu i aktywności seksualnej.  

Ciśnienie tętnicze a zdrowie.

Częstotliwość występowania nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem. Dodatkowo brak ruchu, nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie i podwyższony poziom cholesterolu (LDL), który przylega do ścian naczyń krwionośnych przyczyniają się do zmniejszenia się elastyczności tych naczyń. Nadciśnienie przyspiesza także stwardnienie tętnic, które z kolei może doprowadzić do poważnych schorzeń takich jak udar lub zawał serca. Z tych właśnie powodów niezwykle istotne jest regularne dokonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego. Ciśnienie tętnicze zmienia się z minuty na minutę, przez cały dzień. Dlatego też ważne jest regularne sprawdzanie jego wartości w celu określenia jego średniej wartości.

Dlaczego to takie ważne?

Podwyższone ciśnienie to ryzyko wielu chorób i najsilniejszy tzw. pojedynczy czynnik ryzyka zgonu. Prowadzi do uszkodzenia tętnic, a w konsekwencji do zawałów mięśnia sercowego, udarów mózgu, niewydolności nerek, zaburzeń krążenia obwodowego i demencji. Nie przypadkowo nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą" Rozwija się niepostrzeżenie i latami nie daje objawów. Większość chorych o swoim nadciśnieniu nie wie. A większość tych, którzy wiedzą i przynajmniej teoretycznie się leczą, nie potrafi utrzymać ciśnienia w ryzach.

Dlaczego ważne jest mierzenie ciśnienia krwi w domu?

Pomiar ciśnienia krwi w gabinecie lekarskim daje tylko wartość chwilową. Regularnie powtarzane pomiary w domu pozwalają określić rzeczywiste ciśnienie krwi w warunkach, w których pacjent przebywa na co dzień. Ponadto pacjenci często mają inne ciśnienie mierzone w domu, ponieważ są bardziej rozluźnieni niż w gabinecie lekarskim. Regularne pomiary wykonywane w domu dają lekarzowi cenne informacje o ciśnieniu  pacjenta w normalnych warunkach.  

Czym jest arytmia?

 

Serce działa jak pompa, która tłoczy krew przez swoje komory. Krew jest tłoczona dzięki skurczom mięśni następującym w ściśle kontrolowanej kolejności. O arytmii mówimy wówczas, gdy nasze serce bije zbyt wolno, zbyt szybko lub nieregularnie. U zdrowego człowieka częstość akcji serca wynosi 60-80 uderzeń na minutę, a praca mięśnia sercowego jest rytmiczna i nieprzerwana. Za taki stan rzeczy odpowiada węzeł zatokowy. Wytwarza on impulsy elektryczne, które sprawiają, że nasze serce pracuje. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu impulsy elektryczne nie są wytwarzane przez węzeł zatokowy – wychodzą one wówczas z przedsionków lub z komór serca większość arytmii ma przebieg przejściowy i łagodny. Takie sporadyczne zaburzenia mogą być spowodowane silnymi emocjami lub intensywną aktywnością fizyczną. Jednakże niektóre rodzaje arytmii mogą być groźne dla życia i wymagają leczenia.

Objawy arytmii.

Zdarza się, że arytmia przebiega bezobjawowo, a zdiagnozowanie problemu następuje przypadkiem, np. podczas osłuchu stetoskopem w trakcie rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego. Należy pamiętać, że im poważniejsze zaburzenie pracy mięśnia sercowego, tym większe prawdopodobieństwo, że chory będzie odczuwał dyskomfort. W przebiegu arytmii mogą pojawić się następujące objawy: uczucie, że serce bije zbyt wolno lub zbyt szybko, duszność, trudności z oddychaniem, uczucie dławienia, bóle wieńcowe, zasłabnięcia, utrata przytomności, zawroty głowy, lęk, niepokój, zaburzenia pamięci. Klasyfikacja ciśnienia krwi wg. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Światowa Organizacja Zdrowia - WHO ocenia wartość ciśnienia tętniczego krwi u dorosłych. Poniższe standardy oceny ciśnienia krwi (bez uwzględniania wieku i płci) można traktować jako ogólne wskazówki. Trzeba pamiętać, że na podane tu wartości mogą nałożyć się inne czynniki, takie jak cukrzyca, otyłość, palenie tytoniu itp. W celu właściwej oceny otrzymanych wyników należy skonsultować się z lekarzem.

 

W świecie medycyny stosuje się standardową tabelę ciśnienia krwi zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia WHO. Podane w niej normy są niezależne od wieku. Uwaga 1: Światowa Organizacja Zdrowia nie zdefiniowała ciśnienia minimalnego. Uwaga 2: Ponieważ ciśnienie krwi wzrasta wraz z wiekiem, podana norma ma jedynie charakter pomocniczy - informacyjny dla określonego przedziału wiekowego.  

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Niezależnie od przyczyny nadciśnienie tętnicze przez wiele lat przeważnie nie daje żadnych objawów. Czasem zaś występują objawy, które mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach, dlatego nazywa się je niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. Można jednak przyjąć, że im więcej takich objawów obserwujesz u siebie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że cierpisz na nadciśnienie tętnicze:

  • ucisk w głowie – pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu głowy.
  • zawroty głowy
  • zmęczenie
  • krwawienie z nosa
  • zaburzenia snu
  • nerwowość
  • dolegliwości serca – przy nadciśnieniu odczuwa się wyraźne łomotanie serca, uczucie ucisku lub ciasnoty w jego okolicy
  • duszność

Warto zatem sprawdzać, czy ciśnienie jest w normie, bo gdy objawy zaczną się na siebie nakładać, może być zbyt późno na zniwelowanie strat, jakie z tego powodu poniósł organizm.

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny

Istnieją czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zaliczamy do nich:

  • nieodpowiedni tryb życia;
  • otyłość (szczególnie otyłość brzuszna);
  • palenie papierosów;
  • nadwaga;
  • brak aktywności fizycznej;
  • nadmierne spożywanie soli (zalecane jest spożywanie maksymalnie pół łyżeczki soli dziennie – 3,8 g);
  • spożywanie dużej ilości alkoholu;
  • genetyka (szczególnie narażone są osoby, których mama czy tata chorują na nadciśnienie).

Leczenie podwyższonego ciśnienia tętniczego

Jeśli ciśnienie tętnicze krwi w czasie regularnej kontroli w ciągu kilku, kilkunastu dni osiąga wartość: ciśnienie górne pomiędzy 140-160 mmHg, a dolne pomiędzy 90-95 mmHg, należy zgłosić się do lekarza, aby przeprowadzić szczegółowe badania. Leczenie zalecone przez lekarza można wzmocnić:

  • Zmniejszając swą masę ciała i poziom cholesterolu
  • Zmniejszając spożycie alkoholu
  • Rzucając palenie tytoniu
  • Znacznie ograniczając ilość spożywanej soli
  • Regularnie uprawiając sport
  • Regularnie monitorując swoje ciśnienie krwi

Polecane

pixel